Idea

 


Galeria jest przestrzenią prowadzoną przez Fundację Nizio, powstałą z inicjatywy Mirosława Nizio. Swoją działalność rozpoczęła w 2003 roku. Znajduje się na warszawskiej Pradze przy ulicy Inżynierskiej. Zespół kamienic przy Inżynierskiej 3 został wybudowany w 1910 r przez Towarzystwo Akcyjne Wróblewski i Ska i służył jako przechowalnia mebli. Kamienice nienaruszone przetrwały wojnę. Galeria jest miejscem otwartym na: sztukę, architekturę, działania edukacyjne i prospołeczne. W przeciągu 10 lat funkcjonowania kolejni kuratorzy i działacze organizowali w ramach galerii wiele ważnych działań zarówno ze względu na tożsamość dzielnicy, jak na przykład: rezydencja Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglanskiego, którzy pracując w plenerze przygotowali haftowany dokument poświęcony Pradze, a także miejską instalację NA_MIĘTNIE kolektywu [v]vitalny. Jak również  istotnych ze względu na wspieranie sztuki i kultury poza granicami dzielnicy: współpraca z Joanną Rajkowską, wystawa prac Tomasza Sikory, współpraca ze Stowarzyszeniem Ę przy wystawie Michała Łuczaka i Michała Dąbrowskiego w ramach Migawek.

 

Obecnie galeria jest siedzibą marki meblowej Nizio Interior. Odbywają się tutaj także cykliczne wystawy fotografii i malarstwa. Ma tu również swoją siedzibę Fundacja Nizio- wspierająca artystów zajmujących się szeroko rozumianym designem oraz wspierająca kulturalny rozwój Pragi. 

 

Aktualności  

Urok Faunusa w Galerii Nizio - wystawa prac oscarowego artysty Jerzego Lisaka
Termin: od 13 września do 31 października
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku 11:00 - 19:00, sobota 12:00-16:00
Miejsce: Nizio Galeria, ul. Inżynierska 3, 03-410 Warszawa
Wstęp wolny

 

Urok Faunusa to wystawa zrodzona ze świadomości materii malarskiej i dojrzałości twórczej artysty. To śmiałość twórcy w poszukiwaniu niezwykłości tkwiącej w ornamentach. Obecny w temacie malarskim żywioł tłoczących się motywów roślinnych, zwierzęcych, antropomorficznych powoduje niemożność natychmiastowego uchwycenia całości obrazu. W organiczności przedstawień malarskich Lisaka, zapisane jest piękno i brzydota, komizm i tragizm, realizm i fantastyka. Wszystko spod stylistycznego znaku groteski. Posługując się tą kategorią estetyczną, artysta ujawnia swoje umiejętności techniczne i finezje adaptacji motywów barokowej i rokokowej grafiki. Występujące licznie w obrazach elementy dekoracyjne takie jak rocaille artysta wykonał żywiołowym i dynamicznym ruchem ręki. W tym przypadku ekspresyjna metoda warsztatu twórcy jest wolą uchwycenia żywotności fauny. Skutecznie poprowadzona i zrealizowana intencja malarza powoduje, że obrazy wypełnione są ruchem, wprowadzając w temat każdego z nich dramaturgię. Atmosfera dziwności i niejednorodności występujących wątków czyni z obrazów Lisaka nieustanne pole eksploracji, a złapanie relacji z obrazem możliwe jest tylko poprzez uważność patrzenia. Wystawa Urok Faunusa Jerzego Lisaka to chęć przywrócenia miejsca pięknu, umiejętnościom warsztatowym i przyjemności obcowania z obrazem jako fundamentalnym wartościom artystycznym

Karolina Kliszewska- kuratorka wystawy, dyrektorka artystyczna Galerii Nizio.

Jerzy Lisak (1979) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2002). Zajmuje się malarstwem olejnym, temperowym oraz rysunkiem, stosując różnorodne techniki malarskie. Inspiruje się sztuką epoki renesansu i baroku, co uwidacznia się zwłaszcza w tworzonych przez niego groteskach. Zgłębia alchemiczną stronę technik malarskich, a jej rezultaty wykorzystuje w swoich pracach. W latach 2015-2017 pracował jako animator malarski oraz painting designer w zespole BreakThru Films będąc autorem największej liczby ujęć animacyjnych nominowanej do Oscara i Złotego Globu produkcji "Twój Vincent". Od 2017 roku współpracuje z Pauliną Ołowską, z którą w 2019 roku prowadził zajęcia w ramach International Summer Academy of Fine Arts w Salzburgu. Wystawy z udziałem Jerzego Lisaka: "Loving Vincent: Exhibition" (Noordbrabants Museum s-Hertogenbosch, 2017), "Collage" Wojciecha Zielińskiego (Filharmonia Szczecińska, 2014) , "Okolice portretu" (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2009)

www.jerzylisak.com

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie Urok Faunusa

20 października (niedziela), godz. 17.00 - projekcja filmu "Twój Vincent" (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017) wraz z komentarzem malarza Jerzego Lisaka - animatora malarskiego i painting designera produkcji nominowanej do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

 

26 września (czwartek), godz. 18.00 - wystąpienie prof. dr hab. inż. arch. Jadwigi Roguskiej pt. "Detal w architekturze XIX i XX w." oraz wykład dziennikarza i varsavianisty Jerzego S. Majewskiego "Detal architektoniczny na Pradze". Prezentacja publikacji "Detal architektoniczny warszawskiej Pragi 1850-1939" (pod red. prof. dr hab. inż. arch. Jadwigi Roguskiej, wyd. Fundacja Hereditas, 2018).

 

 

.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------